سازمان حج و زیارت استان همدان

تاریخ: 16 شهریور 1393

در آستانه اعزام حجاج به سرزمین وحی ، دیدار کارگزاران حج با رهبر معظم انقلاب

به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، حضرت آيت الله خامنه اي رهبر انقلاب اسلامي صبح روز (يكشنبه  1393/06/16) در ديدار دست اندركاران حج امسال، حج را يك فرصت بزرگ براي بهره مندي امت اسلامي از الطاف معنوي سرزمين وحي و استحكام ارتباط خود با خدا و همچنين بحث و تبادل نظر با يكديگر براي برطرف كردن مشكلات دنياي اسلام برشمردند و تأكيد كردند: امروز يكي از مهمترين مسائل جهان اسلام، تلاش گسترده قدرتهاي بزرگ و عوامل آنها براي ايجاد اختلاف ميان امت اسلامي است كه بايد با بهره گيري از فرصت كم نظير حج، در جهت ايجاد اتحاد و تفاهم و برطرف كردن عوامل اختلاف و سوءظن‌ها اقدام كرد.

رهبر انقلاب اسلامي در اين ديدار با تبريك سالروز ميلاد ثامن الحجج، حضرت امام رضا (ع)، مضجع شريف آن حضرت در خراسان را مايه بركت و مركز ذكر و توجه و توحيد خواندند و با اشاره به روش و برنامه مدبرانه آن حضرت براي مقابله با توطئه دستگاه سياسي قاهر و ظالم آن زمان، گفتند: حضرت امام رضا (ع) با توكل بر خدا و با تدبير الهي و نگاه نافذ ولايتي خود، توانستند نقشه خصمانه و زيركانه اي را كه براي ايشان كشيده شده بود، به ضد خود تبديل و يك حركت عظيم در جهت گسترش معارف قرآني و منتسب به اهل بيت عليهم السلام در افكار دنياي اسلام ايجاد كنند.

حضرت آيت الله خامنه اي سپس درخصوص موضوع حج، موسم حج را فرصتي بزرگ و مغتنم به منظور اصلاح امور ديني و معنوي و اصلاح مسائل مهم جهان اسلام دانستند و افزودند: مسلمانان بايد در ايام حج، از معنويات اين سفر الهي بهره كامل ببرند و رابطه خود را با خدا بگونه اي مستحكم كنند كه بعد از سفر حج، تغيير حقيقي در حج گزار مشاهده شود.

ايشان درخصوص استفاده از فرصت حج براي بررسي مسائل مهم دنياي اسلام و تبادل نظر بمنظور برطرف كردن مشكلات، افزودند: امروز جهان اسلام در شرايط خطيري قرار دارد و يكي از مهمترين مسائل آن، تلاش و شگردهاي قدرتهاي سلطه گر براي ايجاد اختلاف و سوءظن ميان مسلمانان است.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه بايد در ايام حج، با تمام توان در جهت صاف كردن دلها و كم كردن كينه ورزيهاي مصنوعي تلاش شود، گفتند: متأسفانه برخي از مسلمانان اعم از شيعه و سني، از روي غفلت، با تهمت زني‌ها و دروغ پردازي‌ها به دشمنان امت اسلام كمك مي‌كنند و در خدمت منافع امريكا و صهيونيسم قدم برمي دارند.

حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان كردند: مسلمانان بايد با هوشياري و همدلي، حربه دشمن را از دست او بگيرند.

ايشان، تكفير را در شرايط كنوني، يكي از حربه‌ها و عوامل دشمنان اسلام براي ايجاد اختلاف ميان مسلمانان و مشغول كردن آنها به يكديگر بمنظور غفلت از مسئله فلسطين و خدمت به منافع رژيم صهيونيستي، برشمردند و تأكيد كردند: مسئله فلسطين، مسئله اول دنياي اسلام است كه بايد در حج مورد توجه قرار گيرد.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: خوشبختانه اكنون، مسلمانان در مسئله فلسطين دست برتر را دارند كه قضاياي جنگ ۵۰ روزه غزه و شكست رژيم صهيونيستي به عنوان نماد قدرت غرب در منطقه، در برابر مردم محدود و محصور غزه كه داراي كمترين امكانات بودند، نمونه بارز آن است.

حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان كردند: پيروزي اخير در غزه نشان داد كه مسلمانان قوي هستند و توانايي‌هاي زيادي دارند و مي‌توانند هرگونه دشمني را به چالش بكشند و از خود دفاع كنند.

ايشان گفتند: قدرت اسلام، قرآن، ايمان و امت اسلامي را دست كم نگيريم و بدانيم كه مي‌توانيم با ظلم نظام‌هاي مستكبر مقابله كنيم.

رهبر انقلاب اسلامي در پايان با اشاره به ارتقاي خدمات رفاهي و معنوي به حجاج ايراني در سالهاي اخير خاطرنشان كردند: نبايد به اين حد راضي بود بلكه بايد با برطرف كردن خلاءهاي باقي مانده، شرايطي را بوجود آورد كه بتوان از فرصت موسم حج، بيشترين استفاده را كرد.

پيش از سخنان رهبر معظم انقلاب، حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر نماينده ولي فقيه و سرپرست زائران ايراني ضمن تبريك ولادت حضرت امام رضا (ع)، مديريت در حج را مديريتي جهادي، مشاركتي و بسيج‌گونه خواند و تاكيد كرد: با توجه به شرايط منطقه و جهان اسلام و به منظور بهره گيري از ظرفيت اين سفر نوراني، شعار حج امسال را «حج، معنويت، خودباوري و اتحاد اسلامي» انتخاب كرده ايم تا محور برنامه‌هاي حج در همه زمينه‌ها قرار گيرد.

حجت الاسلام و المسلمين قاضي عسكر ارائه خدمات مطلوب به حجاج و تبديل جمهوري اسلامي ايران به الگوي ساير كشورها در برگزاري حج، آشنايي حجاج ايراني با فلسفه حج، ارائه آموزش‌هاي لازم به كارگزاران حج و برگزاري نشست‌هاي تخصصي و همايش‌هاي آموزشي- توجيهي را از جمله فعاليت‌ها و برنامه‌هاي بعثه مقام معظم رهبري اعلام كرد.

همچنين آقاي اوحدي رئيس سازمان حج و زيارت گزارشي از فعاليت‌هاي اين سازمان ارائه كرد.

وي تعديل ۲۵ درصدي عوامل اجرايي حج، ارائه خدمات پزشكي بصورت شبانه روزي، كاهش قيمت تمام‌شده، رشد ۱۵۰ درصدي ارسال كالاهاي مورد نياز حجاج به عربستان و ارائه خدمات به حجاج ايراني خاج كشور را از جمله اقدامات و برنامه‌هاي اين سازمان در سال جاري برشمرد و گفت: امسال ۶۴ هزار نفر در قالب ۴۵۰ كاروان از ۱۹ ايستگاه پروازي، به حج اعزام خواهند شد.

پيش از اين ديدار، رهبر معظم انقلاب از نمايشگاه تصويري اماكن مقدسه در مدينه منوره و مكه معظمه و همچنين توليدات فرهنگي بعثه مقام معظم رهبري بازديد كردند.

لازم به یادآوری است که مدیران محترم  کاروان های  حج 93 استان همدان به همراه مدیر حج و زیارت استان در این دیدار حضور بهم رساندند.